Viete z čoho sa skladá prach? Nájde sa v ňom toho ozaj veľa. Veľkú časť tvorí ľudská koža, vlasy, zvieracie chlpy, peľ, časti mŕtveho hmyzu, uhynuté roztoče, pôda, pavučiny a iné drobné čiastočky z ovzdušia. Ak ho teda nechávame na nábytku, oknách, či dlažbách, nášmu zdraviu veľmi nepomáhame.

tlesk
 
Pri upratovaní prachu v domácnosti, je potrebné zvoliť správny postup. Áno, môže sa to zdať prehnané, veď ide len o prach. Ak ho však budete utierať len tak, urobíte ešte horšie , ako keby ste ho nechali pokojne ležať na miestach, kde ležal aj pred tým.
Úplne nevhodné je odstraňovanie suchou handrou. Prach iba rozvírime, veľkú časť vdýchneme a zvyšok sa opätovne usadí v našom byte.
Správne by ste teda mali používať navlhčenú handru. Alternatívou je, najprv zaprášené miesta postriekať čistiacim prípravkom, alebo vodu a až následne ich pretrieť handrou, či hubkou.
Klasické prachovky taktiež nepatria k dobrým riešeniam. Istá časť prachu sa na nich síce zachytí, ale pri prášení z okna sa polovica dostane späť do interiéru.
 
V prípade podláh by sme mali pred samotným zmývaním, vždy povysávať. Na dobrom vysávači sa neoplatí šetriť. Dôležitou vecou je funkčný a najmä kvalitný prachový filter. Ak vysávate dvadsať ročným prístrojom, verte že si opäť len uškodíte. Veľké nečistoty síce zachytí, ale mikroskopické časti prachu nie.

literatura
 
Ak chcete prach z svojho bytu odstrániť stopercentne, mali by ste vyššie spomínané úkony zopakovať dvakrát za sebou. Teda napríklad, ak poutierate poličky s mokrou handrou, počkajte niekoľko minút a zopakujte to. Takto odstránite aj tie čiastočky, ktoré odleteli do vzduchu a následne sa opäť usadili.
 
Nezabudnite ani na maličkosti. Najviac prachu sa totiž usádza na miestach, ktoré väčšinou neupratujeme. Napríklad i zabudnutý klinček v stene je veľkým magnetom. Pamätajte na to, že „odprašovať“ by ste mali svoju domácnosť minimálne raz za týždeň.