Keď som sa dozvedela, že budem mať bábätko, nevedela som sa rozhodnúť či sa teším, alebo som skôr vystrašená. Myslím, že tie pocity sa navzájom veľmi prekrývali. Bolo to ťažké, neplánovala som to, no mala som šťastie, že som pri sebe mala partnera, ktorý sa k tomu postavil ako chlap a začal sa tešiť. Myslím, že práve to je pre ženu najdôležitejšie. Necítila som sa na to, byť matkou. No rozhodla som sa, že svojmu bábätku dám všetko, čo bude potrebovať.

Novorozeně

A že budem dobrá mama. Nemôže to byť až také ťažké.

Pravdou je, že je to naozaj ohromne ťažké, no nemienila som sa vzdať. Nebola som ten typ osoby, ktorý by sa nechal potopiť, aj keď som sa bála tak veľmi, až to nebolo možné.

Vedela som, že to zvládnem iba vtedy, ak budem mať plán. Keď sa budem držať plánu, bude všetko oveľa lepšie. Aj keď mi bolo jasné, že takmer nič sa nedeje podľa plánu. Bola to moja psychická podpora, niečo, čo ma držalo nad hladinou, takže som si bola istá, že to zvládnem. Bábätko predsa potrebuje naozaj veľmi veľa vecí, takže to musím všetko premyslieť.

Najdôležitejšie je oddeliť potrebné veci, od tých menej potrebných. V prvom rade sme kupovali kočík a postieľku, neskôr sme začali myslieť aj na iné veci.

Panáčci na hraní

Dôležitá pre mňa bola detská jedálenská stolička. Vedela som, že ak bude moja bábätko hyperaktívne, budem ho musieť mať neustále na očiach, napríklad aj pri varení. Okrem toho, kde inde ho lepšie nakŕmim, keď bude vedieť sedieť? Toto bolo jednoznačne to najlepšie riešenie. Vďaka nej sa už odmalička bude cítiť ako člen rodiny, pretože bude sedieť pri nás a s nami. Vďaka týmto veciam som síce bola neustále vystrašená, no už som sa nebála tak veľmi ako na začiatku. Záležalo mi len na tom, aby bolo bábätko zdravé, šťastné a spokojné. Verím tomu, že mu to aj smojím partnerom budeme vedieť dať. A okrem iného aj všetko ostatné.