Oplotenie dodáva bodku za našim dojmom zo stavby. Ochrana pozemku je dôležitá – plot zabraňuje nielen nepovolaným osobám, aby vstúpili na náš pozemok, ale aj tomu, aby nebolo vidno všetko, čo sa u nás doma deje. Murovaný plotposkytuje domácnosti maximálnu ochranu, je estetický a najlepšie ochráni pred zrakmi okoloidúcich. Aby však takého oplotenie spĺňalo svoj účel, musí byť jeho výstavba zrealizovaná odborne a kvalitne. Neodborne prevedená výstavba murovaného plotu sa dokáže na ňom nepríjemne podpísať. Preto by mala byť kvalita na prvom mieste.

zeď

Murovaný plot a jeho výstavba krok za krokom

Stavba murovaného plotu sa skladá z určitej postupnosti krokov. Na začiatok si ujasnite, ako chcete, aby viedlo vaše oplotenie. Vyznačte si trasu, kadiaľ bude múr viesť. Základy murovaného plotu by mali siahať do minimálnej hĺbky 80 cm (šírka 25 cm), avšak čím hlbšie, tým lepšie. Tieto stavebné základy necháme uležať a časom vyplníme betónom. Aby sme dosiahli lepšiu pevnosť, použijeme aj armatúru (ktorá sa skladá z 2-4 želiez). Rad týchto želiez uložíme vodorovne nad dno. Predtým, než sa pustíme do betónovania, základ by sme mali zabezpečiť izoláciou voči vode – napríklad pomocou izolačnej fólie. Plotové tvárnice budú v treťom kroku to najdôležitejšie. Prvý rad pokládky plotových tvárnic je dôležitý, preto by mal byť vykonaný čo najpresnejšie. Stavbu prvého radu tvárnic ukončíme tak, že do betónového základu vložíme armovacie železá. Nasleduje stavba druhého radu, pri ktorého stavbe použijeme tvárnice v ich polovičnej dĺžke. Po uložení maximálne troch radov tvárnic vyplníme vzniknuté medzery betónom. Počas celej stavby je dôležité pomocou vodováhy sledovať vodorovnosť a zvislosť plotu. Na záver vyplnené betónové stĺpiky zakryjeme krycími doskami.

interiér

Čo predstavuje úplný základ stavby murovaného plotu?

Výstavba murovaného plotu je časovo náročná. Je tiež náročná aj na odbornosť. Niektorí ľudia sa púšťajú do jeho výstavby samovoľne. Na tom nie je nič zlé, avšak kvalita prevedenia by mala byť na čo najvyššej úrovni. Ak nemáte so stavbou takéhoto plotu skúsenosti, sami sa do nej nepúšťajte. Môže sa stať, že sa vám nepodarí murovaný plot postaviť podľa vašich predstáv a jeho odstránenie je náročné. Ak si chcete byť istí, že váš plot bude postavený odborne, zaobstarajte si na túto činnosť stavebnú spoločnosť. Ak vás táto problematika zaujíma, navštívte stránku www.exterierstav.sk, kde nájdete množstvo zaujímavých informácii o výstavbe murovaného plotu. Na tejto stránke tiež nájdete aj kontakty na tých, ktorých môžte kontaktovať v prípade, že aj vy chcete mať na vašom pozemku kvalitný a krásny murovaný plot.