Nechce sa vám sedieť za oknom a pozorovať, ako sa ticho znášajú k zemi. Potrebujete akciu a tú vám ponúknu zimné športy, ako je napríklad snowboardovanie.

Poďme sa pozrieť na základné vybavenie, ku ktorému patrí aj snowboardove viazanie. Zabezpečuje predovšetkým, že sú vaše nohy v topánkach pevne pripútané k doske a vy tak môžete bezpečne naskočiť na zjazdovku. Záleží samozrejme aj na tom, aký uprednostňujete štýl jazdy. V prvom rade vyberajte topánky, ktoré vám musia dokonale sedieť.

Väčšina spadá do dvoch základných kategórií, a to mäkké a tvrdé. Základným je prackové, ktoré má základňu a pracky s račňami, ktoré upevňujú topánky na snowboard a má opierku pre pätu. Tvorí viac ako 90% všetkých typov.

· Prackové viazanie

Je rozhodne najviac užívané a najviac obľúbené. Medzi jeho výhody patrí jednoduché prispôsobenie a bezpečnosť a navyše je veľmi pohodlné. Je navrhnuté, aby bolo ľahšie a pevnejšie. Tvorí je základňa, na ktorú sa ukladá mäkká topánka a na konci je pätka, ktorá môže byť plastová alebo kovová. Potom je tu opierka umiestnená nad členkom, ktorá siaha až k lýtku. Môžete si ju nastaviť dopredu alebo dozadu a tým zmeníte aj uhol posadenia nohy pri jazde. Chráni vám zadnú časť nohy. Vpredu sú nastaviteľné pracky pre upevnenie. Zo začiatku si musíte sadnúť, neskôr ich zvládnete nastaviť aj zo stoja.

· Flow Alebo Fastec viazanie

Platí medzi relatívne mladé spôsoby ukotvenia, je to kombinácia praciek a takzvaného step-in. Vhodné sú mäkké topánky. Rozdielom oproti prackám je systém, ktorý nahrádza manuálne uťahovanie praciek pomocou rační. Je založené na jednoduchosti nazutí a vyzutí pomocou dvoch úkonov. Jedinou ich nevýhodou je vyššia cena.

· Pevné viazanie

Hovorí sa mu tiež doskové. Skladá sa z pevnej základne, oceľové obrúčky a pracky, ktorá je väčšinou umiestnená vpredu na špičke. Používa sa v kombinácii s pevnými topánkami.

A ako si správne vybrať?

Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach. Rozhodne je jeho výber závislý aj na veľkosti topánok na snowboard. Rozhodne odporúčame pred jeho kúpou vyskúšať práve spolu s topánkami, či sedia všetky komponenty.