Vopred by ste mali mať pripravený plán, kto sa bude o malého psíka starať. Musíte si byť absolútne istí, že mu dokážete zabezpečiť všetko potrebné (krmivo, venčenie, prechádzky, hry, atď.). Na jednej strane je to skvelý spôsob, ako naučiť deti zodpovednosti, ale má aj svoje úskalia. Hneď spočiatku teda vášho potomka do starostlivosti zapojte, aj keď je ešte veľmi malý.

čivava

1) Ako to šteňaťu uľahčiť?

Odstránenie od matky je pre takého drobčeka celkom šok. Každé šteniatko to zvláda inak, vždy záleží na povahe a okolnostiach. Preto by ste všetko mali vykonať veľmi citlivo. Musí si zvyknúť na nové prostredie. Malo by mať svoj pelech, ktorý je iba jeho územím. Ideálne je zvýšený okraj, aby si neublížilo. Bude sa tu tak cítiť bezpečne a pohodlne. Malo by mu tu byť teplo, nikdy ho teda neumiestňujte do prievanu. Počítajte s tým, že s vami ako svojou novou svorkou bude chcieť byť neustále v kontakte.

2) Kŕmenie a hračky

Mali by ste pokračovať so značkou krmiva, ktoré používali pôvodní majitelia. Takže sa ich nebojte opýtať. Je to šetrnejšie pre jeho zažívanie i psychiku. Postupom času budete meniť jeho jedálniček, ako je to potrebné. Vždy postupujte veľmi opatrne. Nezaškodí ani, keď sa poradíte so svojím veterinárom, ktorý pozná zdravotný stav vášho maznáčika.
Kúpte mu tiež hračku na hryzenie, inak sa budete musieť zmieriť s poškodeným nábytkom alebo roztrhanými topánkami. Navyše hryzením do vhodných materiálov si pes čistí zuby. Využijete teda určite aj rad dentálnych pomôcok.

jezevčík

3) A ešte oblečenie

Na záver ešte bude treba zaobstarať psie oblečenie, ktoré vášho nového člena rodiny ochráni proti nepríjemnému dažďu, snehu či mrazu. Nakupovať môžete u osvedčených značiek, ktoré ponúkajú trendy módu pre rôzne rasy a veľkosti. Hlavná je funkčnosť a pohodlie. Vo výkladných skriniach a regáloch nájdete pláštenky, kabátiky, topánočky alebo i čiapočky. Záleží len na vašom vkuse a možnostiach vašej peňaženky. Už nebudete míňať peniaze iba za seba. Urobíte tak radosť vám obom.