Prieskumy ukazujú, že miestnosť, v ktorej sa nachádzame, podvedome stimuluje aktivitu nášho mozgu a priamo ovplyvňuje naše schopnosti sústrediť sa, učiť sa nové veci, mať kreatívne nápady. S prostredím je spojená aj naša nálada.
Dôležitými faktormi prostredia, ktoré na nás vplývajú, sú osvetlenie, farba miestnosti, jej veľkosť, výška stropu atď.

Pastelky

Veľkosť miestnosti
Ak chceme u seba alebo svojich detí podporiť schopnosť sústrediť sa a prichádzať s novými nápadmi, povzbudiť tvorivosť, vhodná je miestnosť, ktorá vyvoláva pocit bezpečia. Ak sa necítime bezpečne a pohodlne, nedokážeme sa uvoľniť a nové nápady neprídu. Tým pádom sa Vám ťažšie vymýšľajú odpovede na zadané úlohy, do práce alebo do školy.

Nápad

Miestnosť nesmie byť príliš malá, aby ste nemali pocity stiesnenosti a naopak, priestor by nemal byť príliš veľký a prázdny. U detí by ste mali byť pri zariadzovaní miestnosti veľmi opatrní, pretože ešte nemajú natoľko rozvinutú schopnosť cielene sa sústrediť.
Ak sa učia, spia a hrajú v jednej miestnosti, mala by byť vizuálne a funkčne rozdelená na sekcie. Na spanie a oddych slúži posteľ, učiť sa majú pri stole, aby počas písania domácich úloh dodržiavali správne držanie tela a hrať sa môžu v inej časti izby. V tejto časti nechajte dosť priestoru na to, aby si mohli rozložiť svoje obľúbené hračky. Ako podklad sú výborné detské koberce, ktoré ich nielen izolujú od chladnej podlahy, ale aj zabavia na celé hodiny. Ten pravý koberec si môžete s deťmi vybrať z pohodlia Vášho domova na.

Panáčci odnášející koberec

Farba stien
Podľa prieskumov je v kategórii farba, ktorá podporuje kreativitu, víťazom zelená farba. Konkrétne, správne vibrácie v mozgu rozozvučí jasná svieža zelená farba. Samozrejme, celá miestnosť nemusí byť zelená, môžete ju kombinovať, prípadne nahradiť s inými svetlými farbami, napr. svetlou modrou alebo žltou.
Chladné farby (napr. zelená, modrá) pôsobia menej rušivo, pripomínajú nám návrat k prírode, lesu, oblohe a navodzujú uvoľnenie. Sýte farby (napr. červená) nás rušia, pôsobia varovne a tým udržujú telo v ostražitosti, čím strácame schopnosť analyticky myslieť a podporuje nežiadúce agresívne správanie.