Ceny domov rastú najpomalším tempom takmer šesť rokov, uviedol Úrad pre národné štatistiky. Celková inflácia bola „stabilná“, pričom rastúce ceny potravín a alkoholu boli kompenzované pomalším rastom cien odevov a obuvi.

inflace
 
Prečo inflácia stúpla?
Ceny potravín a nealkoholických nápojov vzrástli od januára do februára tohto roka o viac ako v rovnakom období pred rokom. Hlavný prírastok prispel chlieb, obilniny a zelenina, uviedol ONS. Ceny tabaku vzrástli aj viac ako v minulom roku.
 
Povinnosť na fľašu vína vzrástla 1. februára, čím sa náklady na fľašu zvýšili o 8p, čo je nárast daní, ktorý bol oznámený v jesennom rozpočte, spolu s nárastom cla na niektoré z vysoko pevných jiskrových muštov.
 
"Rastúce ceny za potraviny, alkohol a tabak a v celom rade rekreačných a kultúrnych tovarov priniesli najväčšie prírastky," povedal ONS.
 
"Najväčší, kompenzujúci, klesajúci príspevok prišiel od oblečenia a obuvi, pričom ceny medzi januárom a februárom stúpli … ale o menej ako medzi dvoma mesiacmi pred rokom."
 
Miera inflácie meria zmeny cien za posledných 12 mesiacov a aktualizuje sa každý mesiac. Ceny sa mierne zvyšujú, ale miera inflácie zostáva blízko dvojročného minima, ktoré dosiahla v januári.
 
Navyše mzdy rastú oveľa rýchlejšie, a to o 3,4%. Všetci spotrebitelia, ktorí profitujú z rastu platov, sa tak budú cítiť lepšie.
 
Bude inflácia rásť?
Inflácia v januári mierne klesla po zavedení stropu domácich cien energií. Vláda však už v apríli plánovala zvýšiť úroveň tohto stropu.
 
"Podniky aj naďalej uvádzajú, že náklady na dovážané suroviny stúpajú," povedal. Ako však uviedol, v dlhodobom horizonte by inflácia zostala blízko cieľovej úrovne 2% banky Bank of England z dôvodu "oslabenia ekonomického výhľadu Spojeného kráľovstva".
 
Ruth Gregoryová, vedúca ekonómka Spojeného kráľovstva v Capital Economics, uviedla, že inflácia pravdepodobne dlho nezostane pod 2% a povedala, že februárový nárast bol „začiatkom vzostupného trendu, ktorý by mohol v apríli dosiahnuť infláciu 2,5%“.

diagram
 
Miera inflácie v Spojenom kráľovstve dosiahla v novembri 2017 vrchol päťročného maxima 3,1%.
 
Čo to bude znamenať pre úrokové sadzby?
Nie sú to len domácnosti, ale aj Bank of England, ktoré sa obávajú o životné náklady. Jeho úlohou je stanoviť úrokové sadzby, aby sa inflácia priblížila k cieľu 2%. Najnovšia miera vo výške 1,9% nebude ťažiť tých tvorcov politiky.
 
Banka však odhaduje, že úrokové sadzby ovplyvňujú ceny dva roky (prevažne prostredníctvom výdavkov a úverov pre domácnosti a podniky).
 
Takže je to skôr pohľad na vyhliadky na ceny, ako skôr, než teraz. A to sa týka rýchleho rastu miezd – ktoré oficiálne údaje v priemere potvrdzujú, že sa pohodlne predbiehajú životným nákladom.
 
Názor mesta je taký, že tieto tlaky nebudú presviedčať banku, aby ešte zvyšovala sadzby – najmä preto, že výsledok Brexitu zostáva taký nejasný.
 
Ak však trend rýchleho rastu reálnych miezd pokračuje a dohoda o Brexite sa rýchlo dohodne, s malým narušením ekonomiky, niektorí ekonómovia si myslia, že v tomto roku by mohlo dôjsť k malému nárastu sadzieb.