Počas puberty sa forma adenómu začína meniť v dôsledku zvýšenej produkcie hormónov testosterónu a dihydrotestosterónu.

Testosterón spôsobuje, že „semená“, nazývané lalôčiky, vznikajú a rastú. V dospelosti, vďaka tomuto rastu a proliferácii môžu tieto malé glandulárne štruktúry spôsobiť obštrukčné symptómy spojené s poruchami toku moču.
Benígna prostatická hyperplázia je jednou z najčastejších ochorení u mužov a považuje sa za súčasť procesu fyziologického starnutia. Incidencia tejto choroby je 51% u mužov vo veku od 60 do 69 rokov a od 75% do 90% u pacientov po osemdesiatke.

muž

Príznaky

Hoci definícia adenómu prostaty zahŕňa zväčšenie prostaty a mechanickú obštrukciu toku moču, nie vždy existuje priamy vzťah medzi objemom hyperplázie a intenzitou symptómov. Veľmi zväčšená prostata nie vždy spôsobuje príznaky a práve iné orgány môžu byť zdrojom intenzívneho nepohodlia.

Príznaky benígnej hyperplázie prostaty možno rozdeliť do dvoch kategórií: obštrukčná a dráždivá.

Obštrukčné symptómy

Slabý a / alebo prerušovaný tok moču.
Zníženie sily a kalibru moču.
Pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra.
Dvojité vyprázdňovanie (druhé močenie v priebehu 2 hodín).
Obťažnosť alebo oneskorenie pri iniciovaní močenia.
Retencia moču.

Dráždivé symptómy

Polyúria alebo zvýšená frekvencia močenia.
Noktúria alebo potreba často močiť počas noci.
Náhle nutkanie močiť.
Močová inkontinencia.

tomograf

Liečba benígnej hyperplázie prostaty

Včasná diagnóza benígnej hyperplázie prostaty je nevyhnutná, aby sa zabránilo komplikáciám, ako sú infekcie močových ciest, poškodenie obličiek alebo močového mechúra, kamene močového mechúra a inkontinencia.
Liečba sa určuje na základe potencionálneho rizika výskytu týchto sekundárnych procesov, ktoré vznikajú z obštrukcií močenia sprevádzaných pacientovým nepohodlím.